16 במאי 2020

שיט לקריביים

יצאנו לחגוג 

חורף - הבחירה נפלה על יציאה לקרוז ממיאמי עם חברת MSC באחת הספינות היותר חדשות, ה- Seaside.על מנת שלא להיות לחוצים בלוח זמנים הקדמנו ולקחנו  לילה במלון Loews   (שהצטערתי שהוא רק ללילה אחדsurprise) הממוקם במיאמי ביץ'.

טיסה ישירה של אל-על למיאמי, נחיתה בשעת בוקר מוקדמת, שכירת הרכב שהוזמן כמובן מראש ושמנו פנינו לכיוון המלון. צ'ק אין מהיר, החדר כמובן אינו פנוי ויצאנו לשוטט. 
מכיוון שמדובר בעשרים וארבע שעות בלבד, ניסינו לראות כמה שיותר מהעיר (על מיאמי ארחיב בפוסט אחר כי עניינינו כאן הוא השיט ).

את הרכב החזרנו בשעת לילה מאוחרת בעיקר בשל עלויות החנייה ... רעיון מוצלח ביותר. 

שבת בבוקר יום יפה ...יצאנו לנמל בעזרת אפליקציית LYFT שהתבררה כאלטרנטיבה נוחה וזולה יחסית למוניות . 

 עלייה לספינה בשעה 12 ...

את המזוודות מוסרים מיד עם הירידה מהמונית/הסעה כאשר עליהן מוצמדים התוויות שהודפסו מבעוד מועד עם פרטים אישיים ומספר החדר. המזוודות יחולקו מאוחר יותר לחדרים. 

המוני אנשים בטרמינל, לרגע נדמה כי התהליך ייקח שעות אבל היעילות, הו היעילות .... הן הבידוק הבטחוני והן הקליטה בספינה ....מהירים ביותר. 

עלינו ....מסיירים בספינה, מגלים פינות שונות, תוכניות, בריכות. החדרים עדיין אינם מוכנים כך שמי שרוצה להכנס לבריכה מוזמן להכין תיק קטן שיעלה איתו לספינה. 
קצת פרטים טכניים - עשינו חבילת אינטרנט בסיסית שעלתה 99 דולר והספיקה לנו ממש עד הרגע האחרון לשני מכשירים (כאשר אחד גולש מסיבי). 

אנחנו לא מצרכני האלכוהול הכבדים וגם משקאות תוססים כגון קולה וכו' אינם מדברים אלינו ולכן מכל חבילות השתייה שהוצעו החלטנו לקנות כרטיסייה של 18 משקאות שטובה לקוקטיילים השונים ולקפה. לנו הדיל הזה היה המשתלם ביותר אך כל אחד צריך לבחון את הרגלי השתייה שלו - שימו לב שכאשר מזמינים חבילת שתיה חופשית עם או בלי אלכוהול מחייבים בתשלום את כל דיירי החדר.

בימי השיט בים יש מגוון נרחב של פעילויות לגילאים השונים (כולל מבוגרים) ואפילו מקומה של היצירה לא נפקד. רצוי להתעדכן בתוכנייה היומית המחולקת מדי ערב לחדרים. 

סיורים בחופים - בהכנות לחופשה החלטנו להזמין סיורים בשלושה מתוך ארבעת המקומות בהם נעגון. נכון, הם יקרים אך לנו זה התאים מבחינת ההתארגנות, חזרה לספינה בזמן ועוד. ראינו שאכן ניתן בכל נמל למצוא סיורים זולים יותר אך גם שמענו ממשפחות שלקחו סיורים שהיו אמורים לכלול למשל עלייה למפלים בג'מייקה אך בפועל כללו רק כניסה לאתר ללא העלייה עצמה, כך שיש לשים לב לקטנות.

הופעות - להופעה המרכזית בכל ערב יש להזמין מקום - אנחנו הזמנו מראש לשעה שמתאימה לנו אך ראינו שאין בעייה להזמין גם ברגע האחרון . ההופעות מושקעות ביותר וממש לא כדאי לוותר. 
ארוחות - ארוחת הערב מוגשת באחת המסעדות, בשעה שנקבעת, בהגשה (שוב, רישום מוקדם עוד בטרם עלינו לספינה) - חלק מהארוחות נהנינו יותר ובחלק פחות אך תמיד היה מה לאכול. מים נמזגו כל הזמן (לא מינרלים), שאר המשקאות ניתן היה להזמין בתשלום. 

המזנונים בספינה פתוחים לאורך כל היממה כאשר המנות בהם משתנות בהתאם לארוחות. קפה/תה/מים/תה קר מוגשים בהם חופשי . 

קוד הלבוש בארוחות היה אלגנטי כאשר בשלושה ערבים דרשו קוד שונה מהרגיל -  שני ערבי קפטן שבהם התבקשנו ללבוש רשמי מאוד עם שמלות ערב שלא מביישות את ארמון המלוכה וחליפות לגברים. 

ערב נוסף היה ערב לבן שבו האורחים התבקשו ללבוש לבן ...ולא להאמין כמה אנשים השקיעו

אז שנתחיל בסיורים ? 

תחנה ראשונה - גמייקה ,  Ocho Rios מוסיקה קצבית, בוב מרלי והכל יאמאן (מעין סבבה) .

סיור באי, בחנויות עוגות הרום כאשר גולת הכותרת של הטיול הזה היא העלייה במפלי נהר הדון Dunn's river waterfall - חוויה אדירה . 
זוהי למעשה סדרה של מספר מפלים ובריכות אבן בגובה של כ-60 מטר המגיעים עד לחוף הים. מי המפלים צלולים וקרירים. הדרך המוצלחת ביותר לטייל במפלים היא ע"י טיפוס על אבני הגיר בתוך המפלים מחוף הים ועד לקצה העליון שלהם. הטיפוס נערך בקבוצות, כאשר בראש כל קבוצה מדריך מקומי שינחה אתכם היכן להניח את הרגל ובאיזה מסלול לטפס על מנת שלא תחליקו (חלק מהאבנים מאד חלקלקות). שרשרת של אנשים מחזיקה ידיים ומטפסת במעלה המפלים בעקבות המדריך. במהלך הטיפוס גם משתכשכים בבריכות הקרירות. הסיור כלל ארוחת צהריים מכובדת ביותר בלוקשיין שבו הנוף הנשקף מכל פינה ...חלום

תחנה שנייה - George Town - גרנד קיימן , ג'ורג'טאון היא בירתה של איי קיימן והמרכז העיסקי של האזור כולו (יש בה למעלה מ- 600 סניפי בנק).

לקחנו סיור מאורגן בו ביקרנו במספר אתרים ושיאו היה שחייה עם חתולי ים - Stingray

מושבת חתולי הים נמצאת במים רדודים בעומק של כמטר בצפון האי במרחק של כ- 3 ק"מ מזרחית לקצהו הצפון-מערבי של האי. לחתולי הים אין שיניים והם יונקים בעוצמה את מזונם. חלקם גדולים למדי וקוטרם מגיע ל- 2 מטרים. אמצעי ההתגוננות היחיד שלהם הוא זנבם המכיל רעל. יש להתייחס אליהם בעדינות ולא להרימם מהזנב.אטרקציה נוספת באי  היא חוות הצבים Turtle Farm. בחווה 16,000 צבי ים ירוקים, החל מקטנטנים במשקל של גרמים ספורים ועד לצבי ענק במשקל 270 ק"ג. זוהי תזכורת מודרנית לתעשייה הענפה שפרחה באי מאז שקולומבוס גילה אותו.


כיום הצבים הם חיות מוגנות. משנת 1980 שחררה החווה יותר מ- 29,000 צבים בחזרה לים על מנת לחדש את אוכלוסיית הבר. בחווה רואים חשיבות רבה בגידול הצבים בסביבה האידיאלית לריבויים. עונת ההרבעה היא בחודשים מאי עד אוקטובר במהלכה הצבים חופרים קנים על החוף ומטילים בהם את ביציהם. הביצים נלקחות מיידית למדגרה בה הצוות עוקב אחד תהליך הבקיעה. התהליך כולו אורך כ- 60 יום מרגע ההטלה ועד הבקיעה. בחווה ניתן לראות את השלבים השונים במחזור החיים של הצבים.

באי ישנה רצועת חוף מדהימה שנקראת 7 מייל, ובסופה מגיעים לגיהנום.
מדובר בעיירה שנקראת HELL, יש שם מרכז מבקרים ואפשר לשלוח בדואר גלוייה עם ד"ש למשפחה מה-גהינום

תחנת העגינה השלישית היתה קוזומל - האי הכי גדול ומיושב של מכסיקו. הוא אחד האיים הפופולאריים ביותר לחופשה."לגלות את מכסיקו" Discover Mexico

השם המתאים ביותר לאתר הוא "מיני מכסיקו". זהו הפארק החדש ביותר בקוזומל והוא כולל 65 מבנים מיניאטורים של האטרקציות החשובות והמפורסמות ביותר בכל רחבי מכסיקו, כולל אתרים רבים של בני המאיה. ניתן לערוך בפארק סיור מודרך או לטייל בו באופן עצמאי. בפארק גם מוזיאון לאומנות פופולארית ובו עבודות אומנות מכל רחבי מכסיקו וסרט וידאו על נפלאות מכסיקו.


ביקרנו במרכז הדרכה להכנת קקאו, טעמנו שוקולדים והכי חשוב? קיבלנו ברכה מבן שבט המאיה השתתפנו בסיור מודרך בן כ-25 דקות בבית חרושת מקומי לייצור טקילה בו מסבירים על תהליך ייצור הטקילה שהוא המשקה הלאומי של מכסיקו. הסיור לווה בטעימות נדיבות. הידעתם שיש כל כך הרבה טעמים של טקילה?חזרנו מבושמים קמעה לספינה.

תחנה רביעית -  נסאו בירת איי בהאמה ממוקמת בצפון מערב האי ניו פרובידנסישנו סיור הכולל הסברים על חלק מהמבנים ההיסטוריים בעיר בשילוב מידע על ההיסטוריה, התרבות והמנהגים המקומיים שיוצא מדי שעה בין השעות 10:00-14:00 מהרציף. מחיר הסיור 10 דולר. אנחנו לקחנו מפה ויצאנו לבד בעזרת חומר רקע שהכנו בבית ומדריכים מקומיים שנמצאים בכל מקום ומצפים לטיפ תמורת ההסבר. אנחנו קיבלנו הסבר מקיף (תמורת טיפ) מבחור ליד מדרגות המלכה - נתן הסבר מפורט ומעניין מאוד כולל הסטוריה, מה לראות ולאן ללכת ...את שאר המציעים הסברים נפנפנו באלגנטיות .  

בכיכר הפרלמנט Parliament Square ניצב פסל של המלכה ויקטוריה. רוב המבנים סביב הכיכר צבועים בורוד ושוכנים בהם משרדי הממשלה וכן בית המשפט העליון. בית הממשלה Government House צבוע בורוד עז והוא שיחזור של המבנה המקורי מהמאה ה-18 שנהרס מפגיעת הוריקן. מבנה מעניין נוסף, ברחוב שירלי Shirley הסמוך, הוא בית הספריה הציבורית של נסאו שנבנה בשנת 1798 כבית סוהר. זהו מבנה אוקטגונלי (בעל שמונה צלעות) הנחשב לאחד הבניינים העתיקים בעיר.
תיירים רבים עורכים את קניותיהם בדוכנים שבשוק Straw, בו הרוכלים מכינים כלים ומוצרים עשויים קש.
במצודת Charlotte מהמאה ה- 18 הנמצאת ברחוב ביי המערבי יש תעלת מים, חומה עם אשנבים לירי וצינוק לעינויים. מהמצודה נשקף הנוף המדהים של הנמל.
טיפוס קצר ברחובות העיר מביא אותנו למערכת המדרגות The Queen`S Staircase שבקצה שדירת אליזבת Elisabeth Avenue. 6. גרם המדרגות מוקדש למלכה ויקטוריה ומספר המדרגות תואם את שנות כהונתה. המדרגות מטפסות לגובה של 40 מטרים לתוך מצודת Fincastle ולמגדל המים. המצודה משנת 1793 בנויה בצורת חרטום של אנייה ומגדל המים הוא הנקודה הגבוהה ביותר על האי (85 מטר מעל פני הים).
אטרקציה נוספת ומומלצת, הנראית כבר מלב ים היא “אטלנטיס” (Atlantis) הממוקמת באי פרדייז ומחוברת לניו פרובידנס באמצעות שני גשרים. מדובר במלון פאר ענק ואחד מסרטי ג’ימס בונד צולמו במתחם מה שהפך אותו לאתר נופש ושעשועים פופולרי במיוחד. 

 

ולפעמים החגיגה נגמרת, בשבת לפנות בוקר עגנה הספינה במיאמי.  היציאה מהספינה מתבצעת בכמה אופנים -  ניתן לארוז את המזוודות, להוציאן ערב קודם מהחדר וצוות הספינה יעביר אותן לטרמינל היבשתי לפי תוויות צבע שמחולקות מראש עפ"י זמנים קבועים. באופן הזה מחוייבים לשעת יציאה מסויימת דבר שיכול לעכב את מי שאמור להגיע לטיסות המשך. 
האופציה הנוספת היא יציאה עצמאית בין השעות 07 -08 עם המזוודות .... ואז כל היום לפנינו. יצאנו בדרך זו, חיכינו ברציף להסעה מאורגנת של חברת ההשכרה שהביאה אותנו למתחם השכרת הרכבים בעיר. 

ורגע לפני סיום -  לרצון לשוט בספינות הגדולות יותר יש מחיר - צפיפות רבה יותר במזנונים , עומס גדול יותר בברים השונים ואפילו מבחינת תנודות הספינה על הגלים. בשיט הקודם שלנו שטנו ב- EPIC של הנורווגיאן , קטנה יותר בגודל ובכמות האנשים , לא הרגשנו את תנודות הגלים. הפעם, אולי גם בשל העובדה ששטנו באוקיינוס ולא בים התיכון, התנודות הורגשו הרבה יותר (והיינו בקומה גבוהה) וביום הסערה שחווינו זה היה די לא נעים. 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה